Odżywianie dolistne.

„Fakty i korzyści o których często zapominamy”

Krzysztof Zdrojewski firma ADOB.

W ostatnim numerze ,,Agronomii Sukcesu” pisałem o profilaktyce w odżywianiu dolistnym, mam więc nadzieję, że w duchu tego słowa jesteście Państwo już po  zabiegach mikro i makroelementowych w tym okresie wegetacji, bo cały ten okres w życiu rośliny jest bardzo ważny; rozbudowa masy korzeniowej jesienią, zagęszczenie soków komórkowych przed spoczynkiem zimowym oraz rozpoczęcie wegetacji po ciężkiej i długiej zimie. To wszystko nie uda się bez wsparcia w postaci nawozów mikro i makroelementowych podanych dolistnie.  Podsumowania meteorologów sezonu 2020/2021 wskazują, że poprzednia zima oraz tegoroczna wiosna były jednymi z najzimniejszych w ostatnich latach więc naszym zadaniem było wspomóc rośliny uprawne pod katem niedoborów, bo jak wiemy polskie gleby są bardzo ubogie w mikroelementy lub są one niedostępne dla systemu korzeniowego rośliny.

Nawożenie dolistne dobrymi nawozami to w tej chwili najtańszy i najskuteczniejszy sposób na uzupełnienie niedoborów makro i mikroskładników w uprawach rolniczych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to od jakości i tym samym skuteczności nawozów dolistnych (jak również prawidłowego wykonania zabiegu) w dużej mierze będzie zależało wykorzystanie nawozów makroelementowych, którymi nawoziliśmy doglebowo. Warty również zauważenia jest fakt, że mikroelementy mają wpływ nie tylko na plon ale również na zdrowotność oraz mechanizmy obronne uruchamiane w przypadku infekcji patogenicznej, przymrozków czy suszy. To mikroelementy właśnie pomagają roślinie zniwelować skutki sytuacji stresowych oraz wpływają korzystnie na ogólny stan uprawy.

W momencie kiedy będziecie Państwo czytali te wskazówki będziemy już dawno po przymrozkach wiosennych (choć w tym roku chyba nic już nie zdziwi), ale być może nie zakończy się jeszcze walka z patogenami, szkodnikami lub późnowiosenną suszą. Są to sytuacje w których nawożenie dolistne nierzadko jest jedynym wsparciem, a późne zabiegi mikroelementowe w rzepakach czy zbożach poprawią jakość plonu.

Chcesz zobaczyć cały artykuł? Zapraszamy do otworzenia artkułu w wersji audiobooka.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie