Handel w czasie pandemii.

Jak sprzedawać, żeby nie stracić.

Na bieżącą sytuację w polskim rynku rolnym, oprócz warunków atmosferycznych, chorób zwierząt, ogromny wpływ miały również ograniczenia wprowadzane w celu przeciwdziałania rozszerzaniu pandemii koronawirusa. Coraz większa liczba przypadków COVID-19 na świecie wzbudzała niepewność również na rynku zbożowym. Pojawiały się obawy dotyczące funkcjonowania eksportu, transportu i logistyki, czy nawet produkcji. Jednak w miarę upływu czasu sytuacja nieco się uspokoiła, a nawet można powiedzieć rynek zbożowy wyszedł obronną ręką ze starcia z pandemią.

Jaki zatem wpływ na rynek ma pandemia?

Ocenia się, że bezpośredni wpływ pandemii na rynek zbożowy jest raczej ograniczony. Bardziej oddziałuje ona na ten rynek w sposób pośredni. W momencie wystąpienia pierwszych ognisk koronawirusa (marzec – kwiecień 2020 r.) sytuacja była bardzo nerwowa i nieprzewidywalna. Wprowadzane ograniczenia i obostrzenia cechowały się światowym zasięgiem, co było sytuacją do tej pory nie spotykaną. Takie działania wzbudziły również niepewność i trudność przewidywania tego co wydarzy się na rynku zbóż. Pojawiały się bardzo duże obawy, że ograniczenia działania i późniejsze zamknięcie branży HoReCa znacząco wpłynie na mniejsze zapotrzebowanie na produkty zbożowe i co będzie odzwierciedleniem w niższych cenach i zwiększonej podaży. Póki co, te przewidywania nie do końca się sprawdziły. Potwierdziły się natomiast opinie analityków, że rynek zbóż to jeden z nielicznych rynków, gdzie uwarunkowania rynkowe były korzystne dla producentów rolnych tzn. rosła produkcja, eksport i ceny na rynkach światowych.

Chcesz zobaczyć cały artykuł? Zapraszamy do otworzenia artkułu w wersji audiobooka.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie